ABD’de Şirketler Covid-19 Aşısı Olmayanları İşten Çıkarabilir

0
1304

Covid-19 aşısı için Pfizer/BioNTech firmaları tarafından geliştirilen aşının ABD’de acil kullanıma başlanması için onay alması bekleniyor. Onayın ardından birkaç gün içinde aşının ABD’de dağıtımına başlanabileceği belirtiliyor.

Ancak aşı hakkında ortaya atılan iddialar nedeniyle uzmanlar, halkı aşı yaptırmaya ikna etmenin aşının geliştirilmesi kadar zorlu bir süreç olabileceğini öngörmekte.

ABD’de yer alan Pew Araştırma Merkezi’nin son kamuoyu araştırmasına katılan her 10 kişiden dördü, “kesinlikle” ya da “muhtemelen” aşı yaptırmayacağını iletmiş durumda. Uzmanlar ise, Covid-19 pandemisine karşı sürü bağışıklığının oluşabilmesi için nüfusun yaklaşık %70’inin aşı olması veya doğal antikorlara sahip olması gerektiğini vurgulamaktadır.

ABD’de İşverenler aşıyı zorunlu kılabilir

ABD yasaları göre işverenler çalışanlarını aşı olmaya zorlayabilmekte ve aşı yaptırmayanları işten çıkarabilmektedirler. ABD çalışma avukatı Rogge Dunn, bazı işletmelerin Covid-19 aşısını mecburi yapma eğiliminde olduğunu söylemekte. Avukat Dunn, aşı zorunluluğunun salgın sırasında ekonomik anlamda çok zor durumda kalan restoran sektörü için “oyunun kurallarını değiştirebilecek” bir unsur olduğunu söylüyor.

California Üniversitesi Hastings Hukuk Fakültesi’nden Prof. Dorit Reiss’da özel işletmelerin zorunlu aşı konusunda geniş hakları olduğunu belirtereke “Aşı, bir İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği kuralı. İşverenler, bunu mecbur kılabilir” diye aktarmıştır.

Yine ABD’de sağlık sektörü için de aynı durumun geçerli olması söz konusu. Moderna’nın aşı deneme programının sorumlusu Dr. Hana el Sahly hastanelerde, grip aşısında olduğu gibi Covid aşısının da personel için bir zorunluluk haline gelebileceğini söylemektedir.

Covid-19 Aşısını yaptırmamak için istisnai Durumlar

Fakat uzmanlar, aşı zorunluluğunda bazı istisnaların olabileceğine de dikkat çekiyor.

Sendikalı iş yerlerinde aşı zorunluluğunun toplu sözleşmelerde pazarlığın bir parçası olabileceğine dikkat çekiliyor.

Ayrımcılıkla mücadele yasalarının da çalışanlara koruma sağlayabileceği belirtiliyor.

Örneğin Engelliler Yasası, sağlık nedenleriyle aşı olmak istemeyenlere muafiyet hakkı veriyor. Bu tür durumlarda işverenin personele evden çalışma hakkı tanıması gerekiyor.

ABD’de İş Sağlığı ve Güvenliği açısından Covid-19 aşısı konusunda durumların ne olacağı ilerleyen zamanlarda aşının yapılmaya başlanması ile netlik kazanacak. Ülkemizde ise İş Sağlığı ve Güvenliği açısından işverenlerin ne yapacağı, yasalara göre zorunlu aşının yapılıp yapılmayacağı şimdilik netlik kazanmış değil.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here