Ankara’da Son 6 Yılda 300 Ölümlü İş Kazası

0
1372
Ankara'da Ölümlü İş Kazası

Ölümlü iş kazaların yaşandığı sektörlerin başında inşaat ve metal iş kolu gelirken, çocuk işçi ölümleri de dikkat çekti. Türkiye’deki işçi sağlığı ve iş güvenliği konularında yaşanan sorunların çözümüne yardımcı olmak ve talepleri karşılamak amacıyla çalışan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), Ankara’da son 6 yılda yaşanan iş kazalarıyla ilgili hazırladığı raporu yayınladı. İstihdam ve çalışma koşullarının da ele alındığı rapora göre, Ankara’da 2013 yılının başından 2018 yılının eylül ayı sonuna kadar yaşanan iş kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 300’ü buldu. 2013’te 26, 2014’te 56, 2015’te 44, 2016’da 72, 2017’de 66 ve bu yılın ilk 9 ayında da 35 işçi, geçirdikleri iş kazaları nedeniyle yaşamlarını yitirdi.

HER 4 ÖLÜMDEN BİRİ İNŞAATTA

Raporda, iş kazalarının yaşandığı iş kollarıyla ilgili de bilgi verildi. Buna göre, en çok işçi ölümü sigortasız ve sendikasız çalışmanın yoğun olduğu inşaat sektöründe yaşandı. Raporda, “Her 4 işçi ölümünden biri, inşaat iş kolunda gerçekleşmiştir” denildi. İkinci sırada ise metal iş kolu yer aldı. Raporda, 26 işçinin ölümüne de organize sanayi bölgelerinde yaşanan iş kazalarının sebep olduğu belirtildi.

25’İ KADIN, 9’U ÇOCUK İŞÇİ

İş kazalarında hayatını yitirenler arasındaki mülteci, kadın ve çocuk işçi sayıları da dikkat çekti. Son 6 yılda yaşanan iş kazalarında hayatını kaybedenlerden 25’i kadın, 11’i mülteci ve 9’u da 18 yaş altındaki çocuk işçiler oldu. Kadın işçilerin ölümüne sebep olan kazaların yaşandığı sektör savunma ve tarım olurken; çocuk işçiler de inşaat ve tarım sektörlerinde yaşadıkları iş kazalarında hayatlarını kaybetti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here