C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Tehlikeli Sınıfta Çalışabilir mi?

0
1728
C Sınıfı Uzmanları Tehlikeli Sınıfta Çalışabilir mi

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Tehlikeli Sınıfta Çalışabilir mi ?

Son yapılan değişikliklerde C sınıfı iş güvenliği uzmanlığının etki alanı oldukça daraltıldı. Bu durum C sınıfı  iş güvenliği uzmanı tehlikeli sınıfta çalışabilir mi ? sorunu sıklık akıllara getirdi. 2019 yılı itibari ile C sınıfı iş güvenliği uzmanları sadece az tehlikeli işyerlerine, B sınıfı iş güvenliği uzmanları sadece tehlikeli işyerlerine ve A sınıfı iş güvenliği uzmanları sadece çok tehlikeli işyerlerine bakabilecek.

Çok tehlikeli bir işyerinde C sınıfı iş güvenliği uzmanı eğitim veremez, belge düzenleyemez. Firmada belge düzenleyip eğitim verebilmeniz için firma ile aranızda İSG Katip sistemi üzerinde yapılmış bir sözleşme bulunması gerekmektedir. Yalnızca sistemde tanımlı iş güvenliği uzmanları çok tehlikeli işyerlerinde eğitim verebilirler. A sınıfı iş güvenliği uzmanları ve B sınıfı iş güvenliği uzmanları çok tehlikeli yerlerde eğitim verebilir, sertifika düzenleyebilir. C sınıfı iş güvenliği uzmanları ise yalnızca az tehlikeli ve tehlikeli işyerlerine, İSG Katip sistemi üzerinde tanımlanmış ise eğitim verebilir.

C Sınıfı Uzmanlarının İşsizlikle Karşı Karşıya Kalma İhtimali

C sınıfı iş güvenliği uzmanları işsizlik tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. Bu uzmanların tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerine hizmet verebilmeleri yeni yılla birlikte sona erecek.

İSG-Sen Genel Başkanı İrfan Sayar, işten çıkarmaların şimdiden başladığını söyledi

C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerine hizmet verebilmesi 1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla sona erecek. Kanunda bir değişiklik yapılmadığı takdirde C sınıfı iş güvenliği uzmanları sadece az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerine hizmet verebilecek. Bu nedenle bazı işverenler, tehlikeli sınıftaki işyerlerine hizmet veren C sınıfı iş güvenliği uzmanlarını şimdiden işten çıkarmaya başladı. Ayrıca geçen yıl 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda yapılan değişiklik nedeniyle C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının hizmet verebileceği işyeri sayısı oldukça azaldı. Değişiklikle; gerekli eğitimi alması durumunda işverenlere veya işveren vekillerine 50’den az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetini kendilerinin yürütebilmesine imkan tanınmıştı. C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının bir üst sınıfa bakabilmelerine ilişkin süre uzatılmadığı takdirde uzmanların yeni yılda piyasada nasıl iş bulabilecekleri tartışma konularından biri oldu.

Kamuda İş Güvenliği Hizmeti Vermenin Önü Açıldı

İrfan Sayar, az tehlikeli işyerlerine ve kamuda iş güvenliği hizmeti verebilmenin önünün açılması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi: “Türkiye’de 1 milyon 800 bin işyeri var. 1 milyonu az tehlikeli sınıfta yer alıyor. Ve biz bugün aktif çalışan 30 bin C sınıfı uzmana iş bulamıyoruz. 1 milyon işletmemiz var. Nasıl oluyor bu? Çünkü geçen yıl yapılan bir değişiklikle işverenlerin veya işveren vekillerinin kendi işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmeti verebilmesinin kapsamı genişletildi. 50’den az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetini, gerekli eğitimi alması durumunda işverenler veya işveren vekilleri kendileri yürütebiliyor. C sınıfı uzmanları bugün tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde itibar görüyor. Şimdi süre uzatılmazsa bu uzmanların çalışabilecek alanları neredeyse yok, ortada kalacaklar.

 

 

 

 

 

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here