Elektrikli İşlerde İş Güvenliği

0
1814
Elektrik İşlerinde İş Güvenliği

Elektrikli İşlerde İş Güvenliği

Ofis ortamında ve ya herhangi bir işletmede neredeyse her şey elektrikle çalışıyor. Bir işletmede kullanılan elektrikli ekipman, potansiyel olarak tehlikelidir ve yanlış kullanıldığında veya bakımı yapılmadığında ciddi şoklara ve yanıklara neden olabilir. Vücudun bir kısmı elektrik devresi ile temas ederse, bir şok meydana gelir.  Vücuda giren bu elektrik geçişi, büyük acılara, yanıklara ve hatta ölüme neden olabilir.

Çalışanlarınızı korumak için elektrikli işlerde iş güvenliği talimatlarını doğru şekilde belirlemeli  ve işletmenizin  güvenli ve elektriksel tehlikelerden arınmış olmasını sağlamalısınız. Elektrikle alakalı yeterli bilgisi olmayan çalışanları konuyla alakalı bilgilendirilmelidir,gerekli güvenlik talimatları yapılmalıdır. Elektrik tesisleri her türlü işletme konumunda cana ve mala herhangi bir zarar vermeyecek şekilde yapılmalı ve işletilmelidir.

İnsanların dikkatsizlikle yaklaşabilecekleri uzaklıkta bulunan elektrik tesislerinin gerilim altındaki bölümlerine doğrudan doğruya ya da günlük hayatta kullanılan aygıtlarla dokunulmasını önleyici teknik tedbirler alınmalıdır.

Elektrik tesislerinin bütün bölümleri, işletme koşulları nasıl olursa olsun, kısa devre akımının kesilmesine ve bu kesilme anı dahil olmak üzere, en büyük kısa devre akımının etkisiyle insanlar için herhangi bir tehlike oluşturmasına, yangın çıkmasına, ya da tesislerin zarar uğramasına engel olacak biçimde düzenlenmeli ve boyutlandırılmalıdır.

Elektrik tesisleri gerek işletme, gerekse onarım ve bakım için kısa sürede, çabuk ve güvenle izlenebilecek biçimde düzenlenmelidir. Bütün önemli tesis bölümlerine ve aygıtlara yetkililerce kolayca ulaşılabilmeli, zorluk çekilmeden yerlerine konulabilmeli ya da yerlerinden çıkarılabilmelidir.

Elektrik tesislerinin bütün bölümleri, işletme koşulları nasıl olursa olsun, kısa devre akımının kesilmesine ve bu kesilme anı dahil olmak üzere, en büyük kısa devre akımının etkisiyle insanlar için herhangi bir tehlike oluşturmasına, yangın çıkmasına, ya da tesislerin zarar uğramasına engel olacak biçimde düzenlenmeli ve boyutlandırılmalıdır.
Elektrik tesisleri gerek işletme, gerekse onarım ve bakım için kısa sürede, çabuk ve güvenle izlenebilecek biçimde düzenlenmelidir.

Bütün önemli tesis bölümlerine ve aygıtlara yetkililerce kolayca ulaşılabilmeli, zorluk çekilmeden yerlerine konulabilmeli ya da yerlerinden çıkarılabilmelidir. Tesisler, arıza, bakım ve onarım nedeniyle çeşitli bölümlerin devre dışı olması durumunda, işletmenin olabildiğince kesintisiz sürebileceği biçimde bölümlere ayrılarak düzenlenmelidir.

Elektrik tesislerindeki kesiciler ve ayırıcılar her türlü hava şartlarında devreyi tam ve güvenli bir biçimde ayırmış olmalıdır. Bu aygıtların açık ve kapalı konumları güvenli bir düzen ve konum göstergesiyle fark edilecek şekilde olmalıdır.

Elektrik tesisatının, cihazlarının veya çıplak iletkenlerinin daima gerilim altında bulunduğu kabul edilmeli ve teknik bir zorunluluk olmadıkça gerilim altında elektrik onarımı yapılmamalıdır.

Yüksek gerilim tesislerine ayrılan ve işletilen yerlere, küçük boyutlu elektrik gereçlerinden başka eşya konulmamalı, buralar, başka işler için kullanılmamalı, kapıları kilitli tutulmalı ve ilgisiz kişilerin girmeleri önlenmelidir. Bu yerlerin kapısına giriş yasağını bildiren ikaz levhası asılmalıdır.

Elektrikli İşlerde İş Güvenliği Talimatları

1)  Sadece uygun şekilde topraklanmış veya çift yalıtımlı ekipman kullanın

2) Çıkışları aşırı yüklemeyin;

3) Çok çıkışlı çubukları diğer çoklu çıkış çubuklarına takmayın;

4) Uzatma kablolarının kullanımını en aza indirin. İki uzatma kablosunu birbirine takmayın.

5) Kilim veya paspas ile güç kablolarını veya uzatma kablolarına örtmeyin

6) Elektrik kablolarını yaya geçitlerinden geçirmeyin, çünkü bu durum, tetikleme tehlikeleri yaratır.

7) Bakım yapmadan veya onarmadan önce makinelerin fişini çekin veya sökün ve makinenin fiilen söküldüğünden ve servisten önce kapatıldığından emin olun.

9) Kabloları ve ekipmanı düzenli olarak inceleyin ve kusurları derhal rapor edin.

10) Açıkta kalan elektrik parçalarını veya telleri kapatın ve çalışanların tehlikenin farkında olduğundan emin olun.

11) Fişi çekerek kabloları prizden çıkarın. Kabloyu uzak mesafeden çekmeyin.

12) Su veya ıslak yüzeylerin yakınında elektrikli ekipman veya cihazlar kullanmayın

13) Elleriniz veya ekipmanınız ıslakken asla elektrikli ekipman kullanmayın.

Daha ayrıntılı bilgi için : https://www.csgb.gov.tr/media/6104/isg07.pdf

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here