İş Güvenliği Uzmanı Maaşları 2019

3
6237
İş Sağlığı ve güvenliği Uzmanları Maaşları 2019

İş Güvenliği Uzmanı Taban Maaşı 2019 yılında 4.500 olarak belirlendi. 

6331 sayılı kanuna göre her işletme bünyesinde iş sağlığı ve güvenliği uzmanı bulundurmak zorundadır. İşletmelerimizin daha güvenli ve kaza riskini azaltmak için İş sağlığı ve güvenliği uzmanları her işletmede görev almak zorundadır.Buna bağlı olarak iş sağlığı ve güvenliği uzmanları tehlike sınıfı olarak 3’e ayrılmaktadır. Maaşlar tehlike sınıfı grubuna göre verilmektedir. İş güvenliği Uzmanı Maaşları 2019 yılında 4500 TL olarak açıklandı.

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Maaşları 2019

A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı sertifikasına sahip olan uzmanlar genellikle çok tehlikeli sınıfa bakmaktadır. Bundan dolayı sabit bir maaş aralıkları yoktur. A sınıfı iş güvenliği uzmanları için net bir maaş aralığı belirmek pek mümkün olmuyor. Bunun neden çalışma şartları ve koşulları kişinden kişiye ve firmadan firmaya göre değişmektedir. Görev yapılan işyeri sayısı, buralardaki görevli personel sayısı ve görev yapılan işyerlerinin tehlike sınıfları gibi bir takım unsurlara göre alınan maaşlar değişmektedir. A sınıfı iş güvenliği uzmanı maaşları 2019 yılında ne kadar olacak sorusunun cevabı tam olarak net olmamakla birlikte İş sağlığı ve Güvenliği sektöründe en yüksek maaşı alan sınıf A sınıfıdır.

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Maaşları 2019

B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı az tehlikeli işlere bakmakla birlikte B sınıfı iş güvenliği uzmanları maaşları da net bir şekilde yansıtılmamaktadır. B sınıfı çalışanı her çalıştığı kuruma ve yaptığı işleme göre değişiklik göstermektedir. Maaş aralıkları B sınıfında 4.500 TL’den başlayarak 5000 TL’ye kadar alabilmektedir. B sınıfı sertifikaya sahip olan iş güvenliği uzmanlarının da iş alanları oldukça geniştir. Fakat A sınıf kadar geniş bir iş alanına sahip değildir. B sınıfı uzmanları az tehlikeli ve tehlikeli sınıfında olan yerlerde görev yapabilmekte iken çok tehlikeli olan yerlerde görev yapamamaktadır. B sınıfı iş güvenliği uzmanlarının aldıkları maaş hakkında tıpkı A sınıfı uzmanları gibi net bir şey söylemek mümkün değildir. Çünkü görev yaptıkları işyeri sayısı, işyerinin tehlike sınıfı ve işyerinde bulunan çalışanların sayısı gibi hususlar maaşları doğrudan etkilemektedir.

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Maaşları 2019

C sınıfı iş güvenliği uzmanı maaşı 2019 yılında 4.500 TL olarak belirlendi. C sınıfı iş güvenliği uzmanı az tehlikeli sınıf sertifikasına sahiptir. C sınıfı iş güvenliği uzmanları B Ve A sınıfı isg uzmanlarına göre daha miktarlarda maaş almaktadır. Bunun sebebi tehlikeli sınıfta olmaktan kaynaklanmaktadır. Bir iş yerinde görev yapan ya da OSGB bünyesinden faaliyet gösteren C sınıfı sertifikaya sahip uzmanlara genellikle asgari ücret ödenmektedir. Fakat bu sınıfta bulunan uzmanlar farklı yerlerde de uzman olarak çalışarak aldıkları maaşları yükseltebilmektedir. Bundan dolayı C sınıfı sertifikaya sahip olan uzmanlar ortalama olarak 2.200 lira ile 2.500 lira arasında maaş almaktadır.

 

3 COMMENTS

  1. C sınıfı iş güvenliği uzmanı tehlikeli sınıf sertifikasına sahiptir. bu bilgi yanlış. Az tehikeli sınıf sertifikasıdır c sınıfı

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here