İş Güvenliğinde Göz Yaralanmaları

0
730
Göz Yaralanmaları

Günlük yaşantınızın büyük bir bölümünü çalıştığınız alanda geçiriyorsunuz. Ve çok farklı metaryallerle çalışmak zorunda kalıyorsunuz. Bu durumda işyerinizde iş sağlığı ve güvenliği önlemleri eksiksiz olarak yerine getiriliyor mu ?

Göz yaralanmaları acılı, ağrılı ve bazı durumlarda körlüğe davet çıkartabilir.  Her zaman göz kazalarından kaçınamayacağınız için, yapılacaklar ve yapılmayacakları bilmek sizi göz doktorunuza ulaşana kadar yaşadığınız felaketle başa çıkmanızı sağlayabilir.

Gözünüzde Küçük Bir Yabancı Nesne Bulunduğunda

Yabancı cisim kızarıncaya kadar gözünüzü iyice suyla durulayın ve gözünüzün dışına çıkaramazsanız, göz kapağını kapatın ve en yakın göz doktoruna gidin.

Kesinlikle yapmamanız gereken: Göze dokunmayın veya ovmayın çünkü yabancı cisim gözü çizebilir ve daha fazla hasara neden olabilir.

Gömülü Parçacıklar Nasıl Çıkarılır

Etkilenen gözü derhal bandajlayın ve enfeksiyonu önlemek hemen nir göz doktoruna gidin.

Kesinlikle yapmamanız gereken: Gömülü nesneyi kendiniz çıkarmaya çalışmayın, çünkü kornea çizilebilir ve görüşünüze zarar verebilir.

Göz Çevresindeki Yaralı Bölgeyi Kapatın

Gözünüzün etrafında herhangi bir yaralanma meydana gelmişse  enfeksiyonu önlemek için bandaj kullanarak göz çevresindeki yaralı bölgeyi güvenli bir şekilde kapatın.

Kesinlikle yapmamanız gereken: Gözünüzün etrafınızdaki yarayı su ile yıkamaktan veya üzerine herhangi bir baskı uygulamaktan kaçının.

Dikkat Edilmesi

Gözünüz kmiyasallara maruz kaldığında yapmanız gereken, gözlerinizi derhal temiz su ile yıkayın ve herhangi bir zaman kaybetmeden bir göz doktoruna başvurun.

Kesinlikle yapmamanız gereken: Gözleri örtmeyin ve dokunmaktan veya sürtünmekten kaçınınız, çünkü bu durum hayati göz sıvılarının dışarı sızmasına neden olabilir.

Gözünüz, kesik, yanık, çizik ve kimyasal maruziyetle kolayca zarar gören hayati bir organ olduğundan, tedavi edilmeyen herhangi bir göz durumu, kısmi veya kalıcı görme kaybına neden olabilir. Bu yüzden gözlerinizi asla riske atmayın ve küçük veya ciddi bir göz hasarına maruz kaldığınızda hızlı bir şekilde harekete geçin.

Gözde Yaralanmaların Göz Önünde Tutulması İçin Öneriler Günlük yaşamda uygun güvenlik önlemleri alınırsa,
göz yaralanmaları önlenebilir . Görme yeteneğinizi uzun vadede korumak için aşağıdaki ipuçlarını kullanın:

Keskin nesnelere son derece özen gösterin ve bunları küçük çocukların erişemeyeceği bir yerde saklayın.
İşyerinde, özellikle elektrikli el aletleri veya kimyasal maddelerle çalışırken koruyucu ekipman kullanın.
Sporlara katılırken, daima kaskınızı ve uygun güvenlik ekipmanınızı kullanın.
Dış mekanda çalışırken, zararlı UV ışınlarından ve uçan nesnelerden korunmak için gözünüze tam oturacak güneş gözlüğü takınız.
Kazayla kaymalara ve düşmelere bağlı olarak meydana gelen göz yaralanmalarından kaçınmak için evinizin içinde ve etrafındaki halıları ve korkulukları sabitleyin.Her türlü önlem alınmasına rağmen olası bir göz yaralanması meydana gelirse, bu durumun üstesinden gelmenin en iyi yolu, acil bir göz sağlığı merkezinden mümkün olan en kısa zamanda acil tıbbi yardım almaktır. Kesinlikle yapmamanız gereken:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here