Takip Edin

İSG Duyuruları

İş kazalarında ölümler, kaliteli kişisel koruyucu donanımla minimuma indirilecek

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’nin, ‘İş Sağlığı ve Güvenliği’ konusunda Avrupa Birliği (AB) ile yaptığı projede sona gelindi. İş sağlığında kişisel koruyucu donanımların iyileştirilmesi amacını taşıyan proje ile denetimler artırıldı, donanım malzemeleri için test laboratuvarlar

Türkiye ile AB tarafından finanse edilen kişisel koruyucu donanımların test faaliyetlerini gerçekleştirmek amacıyla başlatılan ‘Kişisel Koruyucu Donanımları Piyasa Gözetimi ve Denetimi İçin Destek Laboratuvarı Kurulması Projesi’nin kapanışı yapıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nün, faydalanıcısı olduğu projenin koordinesi İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi Müdürlüğü (İSGÜM) tarafından yapıldı. 2010 Şubat ayında başlayan proje, laboratuvar çalışmalarının uzaması nedeniyle 1 yıl kadar uzadı ve 21 Aralık’ta son bulacak. AB uzmanlarının katılımı ile gerçekleşen projenin nihai amacı, Kişisel Koruyucu Donanımların (KKD) mevzuata uygun ve güvenli olmasını sağlamak.

Ankara Marriott Otel’de gerçekleşen proje kapanış törenine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, AB Delegasyon Başkan Yardımcısı Bela Szombati, projenin AB ayağı takım lideri Jukka Kallio, AB iş sağlığı ve güvenliği uzmanı Holger Trechow gibi bazı AB uzmanları katıldı. Proje hakkında bilgi veren İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Özer, projenin bu alanda ilk olduğuna dikkat çekerek, projenin amacını anlattı. İş hayatında kişisel koruyucu donanımlarının test edilmesi ile uygunluğunun ölçüleceğini ifade eden Özer, AB ile çok ciddi işbirliği yaptıklarını ve ciddi meblağların söz konusu olduğunu belirtti. Proje ile denetmenlerin sayısının artacağını vurgulayan Özer, laboratuvarların test çalışmalarının önemine dikkat çekti.

Bakan Yardımcısı Halil Etyemez de projeye ilişkin yaptığı açıklamada, iş sağlığı ve güvenliğinin önemine işaret ederek, dünyadan ve Türkiye’den rakamlar verdi. Dünyada 3 milyar iş gücü olduğunu vurgulayan Etyemez, 2.3 milyon kişinin iş kazaları sonucu hayatını kaybettiğini dile getirdi. Türkiye’de ise günde ortalama 171 iş kazasının meydana geldiğini aktaran Etyemez, 4 kişinin hayatını kaybettiğini, 6 kişinin de iş yapamaz hale geldiğini bildirdi. Onun için iş sağlığı ve güvenliği için harcanan paranın maliyet olarak görülmemesi gerektiğinin altını çizen Etyemez; bunun, yatırım olarak, kazanım olarak görülmesi gerektiğini ifade etti. Etyemez, iş sağlığı ve güvenliği için çıkartılan 6331 Sayılı Kanun’un önemine de dikkat çekti.

“KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLARDA ‘CE’ İŞARETİ ARANACAK”

Yasa ve mevzuat değişiklikleri yanında projeler geliştirdiklerini anlatan Etyemez, bu projelerden birinin kişisel koruyucu donanımları ile ilgili proje olduğunu kaydetti. Proje ile denetimler ve testlerin yapılacağını bildiren Etyemez, kurulan laboratuvarların işlevini aktardı. Etyemez, yine proje kapsamında yapılacak piyasa gözetimi ile ‘CE’ işareti taşıyan KKD’lerin uygun olduğu ve sağlık gereklerini karşıladığının kabul edileceğini söyledi. 2012 yılında KKD’lerde yapılan denetlemeden örnek veren Etyemez, yüzde 43 olan güvensiz KKD oranının denetlemeler sonrasında yüzde 16’lara düştüğünü belirtti.

“ÜÇÜNCÜ ÜLKELERDEN GİRİŞLER SİSTEMATİK HALE GETİRİLMELİ”

Projenin, Türkiye ve AB için önemini anlatan Bela Szombati de proje kapsamında kurulan laboratuvarların işlevinin çok önemli olduğunu söyledi. Proje ile sadece KKD’lerin denetiminin sağlanması değil, aynı zamanda Türkiye-AB ekonomik gelişimi için önemli olduğunu hatırlatan Szombati, özellikle koruyucu donanımlar konusunda Türkiye’ye üçüncü ülkelerden malzeme gelmesi konusunda uyardı.

Kaynak: cihan

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSG Duyuruları

İSG Kapsamında İşverenlerin Korona Virüsüne Karşı Yükümlülükleri

Yayınlanma tarihi

-

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun yanı sıra İş Kanunu ve Borçlar Kanunu gereği işverenlerin çalışanlarının sağlık ve güvenliğini sağlamak için gerekli tedbir alma, eğitimleri verme ve denetimleri yapma yükümlülükleri bulunmaktadır. İSG Mevzuatı “İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik”  ile korona virüs gibi salgın hastalıklarla ilgili işverenlerin yükümlülüklerini de belirlemektedir. 

Korona Virüsü Konusunda İşverenlerin Yapması Gerekenler 

  • Eğitim vermek: Çalışanlara, işyeri hekimi tarafından Korona Virüsü ile alakalı tedbir alıcı ve bilinçlendirici eğitim verilmesi gerekmektedir.
  • Risk Değerlendirme Raporu: İşyerlerinde Korona virüsüyle alakalı tehlike oluşturabilecek unsurlar yazılarak, tedbirler alınmalı ve uygulanmalıdır.
  • Acil Durum Eylem Planı: Acil durum eylem planına Korona virüsü için eklemeler yapılmalıdır. Virüse karşı önleyici tedbirlerin alınması sağlanarak, acil durumda müdahale ve tahliye yöntemleri bulunmalıdır. Ayrıca görevlendirilecek çalışanlar ve bu konuların işyeri bilgileri ile dokümante edilmiş başlıkları bulunmalıdır. İşyeri dışında acil durumda iletişime geçilecek hastane vb. kuruluşların iletişimleri belirtilerek acil durum eylem planına eklenmelidir.
  • Donanımlarının Sağlanması: Çalışanlara korona virüsünün bulaşmasını önlemek için İş Sağlığı ve Güvenliği donanımları sağlanmalıdır.
  • Uzaktan Çalışma Uygulamasının Hazırlanması: İşyerinde daimi bulunmak zorunluluğu olmayan çalışanlar için evden çalışma düzeninin kurulması gerekmektedir. İş seyahatleri ve toplantılar gibi toplu etkinliklerin azaltılması ve mümkün ise ertelenmesi gerekmektedir.

Devamını oku

İSG Duyuruları

ARAÇLARDA CEP TELEFONU KULLANIMI KAZA RİSKİNİ NASIL ARTIRIR?

Yayınlanma tarihi

-

Araçlarda Cep Telefonu Kullanımı Kaza Riskini Nasıl Artırır?

Cep telefonu kullanımı, acil durum iletişiminden, market rafındaki ürünlere kadar hayatımızın tüm alanlarına yayıldı. Pek çok zaman insanların boş zamanlarında cep telefonu araması yapmaktan başka vaktini neyle değerlendireceğine dair hiçbir fikri olmadığı görülüyor.
Bir telefon kullanıcısının yanında ya da kişisel olarak kendiniz bir cep telefonu kullanıyor olduğunuzda, telefon kullanımının ne kadar dikkat dağıtıcı bir unsur olduğunu göreceksiniz. Trafikte bulunduğunuz anda, araç ve gereçlerin kullanımında, caddede yürüyüş yaptığınızda, iş yerinizde çalışırken kullanılan cep telefonu kaza ve yaralanma riskini artırır.

Araştırmacılar distraksiyon düzeyini kandaki yüzde 8’lik alkol düzeyiyle karşılaştırmışlardır. Araştırma ayrıca araç kullanımı anında cep telefonuyla yapılan bir konuşmanın, bir yolcuyla sohbet etmekten daha dikkat dağıtıcı olduğunu göstermiştir.

Sürücülerin telefon görüşmesinin ilk iki dakikasında beklenmedik olaylara önemli ölçüde daha yavaş tepki verdiği ve telefon konuşmasının büyük bir kısmında çevrelerindeki trafik hareketlerinden habersiz oldukları gözlenmiştir.

Birçok ülkede telefon cihazı elde tutulmasa dahi seyir esnasında sürücünün telefon görüşmesi yapması yasaklanmıştır. Bu bize işin ciddiyetini anlamamız noktasında yardımcı olabilir ve elle tutulan bir cep telefonu olmadan dahi araç kullanımında riskin devam ettiğini gösterir. Araç kullanımında mutlaka bir telefon görüşmesi yapılması gerekiyorsa, bunun en iyi yolu aracın emniyet şeridine veya bir otoparka çekilmesidir.
Cep telefonları insanlar için harika bir kolaylık ve harika bir araç olabilir. Ancak bunların yanlış zamanda ve yanlış yerde kullanımı kesinlikle risk taşımaktadır. Bu, ekipman üzerinde çalışırken cep telefonlarının üretim alanlarında kullanılmasına izin vermememizin nedenlerinden biridir.

Bazı ülkelerde, araç kullanımı anında tüm cep telefonu kullanımı tamamen yasaklanmış durumdadır. Hatta araç kullanırken mesajlaştığı tespit edilen şoförlere  trafik cezalarının uygulandığı ülkeler bulunmaktadır.

Trafikte Telefon Kullanımı Cezası

Ülkemizde her yıl olduğu gibi bu yıl içinde trafik cezalarına bazı zamlar gelerek, yeni düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemelere göre seyir halinde iken cep telefonu ile konuşmak 73. madde gereğince yasaktır ve bu yasağı çiğneyen araç sürücülerine tam 92 TL ceza kesilir.

Araç kullanırken Üç Ana Tip Dikkat Dağıtıcı Vardır Bunlar;

• Görsel – Gözlerin yoldan ayırılması
• Manuel – Ellerin direksiyondan çekilmesi
• Bilişsel – Aklını başka düşüncelerle meşgul olması

Dikkatsiz sürüş, bir kişinin sürüş yaptığı birincil sürüş görevinden uzaklaşma ve çökme riskini artırma potansiyeline sahip bir kişi tarafından yürütülür. Bütün dikkat dağıtıcılar, sürücünün güvenliğini tehlikeye atsa da, en çok endişe verici olan sürücünün mesajlaşmasıdır.

Çünkü; araç kullanımı anında mesajlaşmak üç türden dikkat dağıtıcıyı da içerir.

Araç Kullanımı anında diğer dikkat dağıtıcı faaliyetler şunlardır:
• Cep telefonu kullanmak,
• Yemek ve içmek,
• Yolcularla konuşmak,
• Haritalar dahil olmak üzere okuma faaliyeti,
• Bir PDA veya navigasyon sistemi kullanmak,
• Video izlemek,
• Radyo istasyonu, CD veya Mp3 çaların değiştirilmesi.

 

Devamını oku

İSG Duyuruları

İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğ 2019

Yayınlanma tarihi

-

İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğinde Değişiklik (12 Mart 2019)

İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ 12 Mart 2019 Tarihli ve 30712 Sayılı Resmî Gazete’de yayınlandı.

Resmî Gazete

12 Mart 2019 SALI

Sayı : 30712

TEBLİĞ

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından:

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI TEBLİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ

MADDE 1 – 26/12/2012 tarihli ve 28509 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğinin Ek-1 İşyeri Tehlike Sınıfları Listesinde yer alan “08.11.06”, “28.30.16”, “47.24.01”, “47.25.01”, “47.26.01”, “47.54.90”, “47.62.03”, “47.81.02”, “47.81.05”, “47.81.90”, “47.89.05”, “52.29.01”, “56.10.18”, “88.91.01”, “88.99.08”, “93.29.02” satırları aşağıdaki şekilde değiştirilmiş; aynı listede yer alan “43.22.01”, “47.11.03”, “47.81.01”, “47.81.03”, “47.81.04”, “47.81.06”, “47.81.07”, “47.89.02”, “47.89.03”, “47.89.06”, “47.89.07”, “47.89.08”, “47.89.09”, “47.89.11”, “47.89.12”, “47.89.14”, “47.89.15”, “47.89.16”, “47.89.17” ve “56.10.05” satırları yürürlükten kaldırılmış; “23.99.09” satırından sonra gelmek üzere “23.99.10” satırı, “43.22.05” satırından sonra gelmek üzere “43.22.06” ve “43.22.07” satırları, “47.11.02” satırından sonra gelmek üzere “47.11.05” ve “47.11.99” satırları, “47.81.12” satırından sonra gelmek üzere “47.81.13” satırı, “47.89.19” satırından sonra gelmek üzere “47.89.20”, “47.89.21” ve “47.89.22” satırları, “56.10.19” satırından sonra gelmek üzere “56.10.20” ve “56.10.21” satırları, “85.59.15” satırından sonra gelmek üzere “85.59.16” satırı ile “86.90.16” satırından sonra gelmek üzere “86.90.17” satırı eklenmiştir.

MADDE 2 – Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Tebliğ hükümlerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı yürütür.

İşyeri Tehlike sınıflarının  listesine tam olarak  buradan ulaşabilirsiniz.

 

Devamını oku

Trending