İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemi (İBYS )

0
1385
İBYS Yazılımı

İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemi

TC Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın son bir kaç yıldır iş sağlığı ve güvenliği (isg) bilgilerini tek bir çatı altında depolamak istediği sektör tarafından bilindik bir bilgildir. İş sağlığı ve güvenliği bilgi yönetim sistemi‘nin ilk adımı İSG – KATİP sistemini işaret edebiliriz. İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları’nın, işyeri hekimlerinin işyerleri ile yaptığı sözleşmeler elektronik ortamda düzenlenip takip ediliyordu.

İBYS yani İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemi çalışmalarına 27.02.2018 tarihinde yapılan duyuru ile resmen başlanmış oldu.

İş Sağlığı ve güvenliği Bilgi Yönetim Sistemi (İBYS) hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemi (İBYS) Nedir ?

İş sağlığı ve güvenliği bilgi yönetim sistemi, iş sağlığı ve güvenliği hizmeti alan bütün firmaların bilgilerinin toplandığı dijital bir platformdur.  İşyerlerinin iş sağlığı ve güvenliği konusundaki tüm bilgi ve faaliyetlerinin toplandığı ve değerlendirildiği merkezi bir sistem olarak tanımlanabilir. İBYS sisteminin oluşturulmasında ki en büyük sebep bu sistemin amacı işyeri denetimlerinin anlık olarak yapılabilmesine olanak sunmaktır.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise İBYS, İSG KATİP sisteminin aksine e-devlet üzerinden veya web sitesi ile çalışan bir sistem değil. Burada amaç işyerlerinin kendi kullandıkları isg yazılımı ile bakanlığın sistemlerinin iletişim halinde olup bilgi akışı sağlayabilmeleri.

İBYS sisteminin faaliyete geçmesiyle birlikte, tüm işyerleri isg faaliyetlerini yazılım üzerinden takip etmek zorunda olacak.

İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemi Neleri Takip Edecek ?

Sistemin öncelikli olarak hangi konulara ağırlık vereceği yönünde bir açıklama yok. Ancak ÇSGB’nin uzun zamandır yürüttüğü çalışmalar şu 4 ana konuyu anlık olarak izleme üzerinde yoğunlaşıyor. Bunlar;

-Riskler, Risk Değerlendirme.
-Sağlık Hizmetleri
-İşyeri Bilgileri
-Makina ve Ekipmanlar

Bu konulardan İşyeri bilgileri zaten SGK veri bankasında mevcut. İSG profesyonellerinin bilgileri de İSG-KATİP sisteminde mevcut olduğundan işyeri bilgileri konusunda adımlar atılmış durumda.

Sağlık hizmetleri konusunda ilk adım e-reçete sistemi ile atıldı. Yakın zamanda sağlık ve ergonomi ile ilgili diğer konuların da e-nabız sistemi ile faaliyete geçmesi bekleniyor. Mevcut olan laboratuvar bilgi bankası ve Medula sistemi ile zaten sağlık hizmetlerinin büyük bölümü elektronik olarak izlenebiliyor.

Makina ve ekipmanların test ve kontrol sonuçlarının elektronik ortamda izlenmesi amacıyla Ekipnet sistemi de hayata geçirildi.

Yani görüldüğü gibi bir çok konunun elektronik ortamda izlenmesi için gerekli altyapı çalışmalarında büyük ilerleme sağlanmış durumda. İBYS ise tüm bu sistemlerin entegre olarak çalışmasını sağlayacak bir altyapı oluşturmayı amaçlıyor.

Bakanlık tarafından yayınlanan eylem planına göre 01.04.2018 tarihinde eğitim kayıtları, 01.06.2018 tarihinde işe giriş ve periyodik muayene kayıtları, 01.09.2018 tarihinde ise tehlike kaynakları ile ilgili bilgiler İBYS sunucularına aktarılmaya başlanacak.

İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemi Nasıl Çalışıyor ?

İBYS’nin temelinde işyerlerinin kullandığı yazılım sisteminin bakanlık sunucularına elektronik ortamda bilgi gönderimi var. Bu da her işyerinin bir iş sağlığı ve güvenliği yazılımı kullanmasını gerektiriyor.

Şu anda piyasada çok sayıda iş sağlığı ve güvenliği yazılımı mevcut. Ancak burada en önemli nokta, kullandığınız yazılımın bakanlığın sistemine bilgi gönderebiliyor olması.

ÇSGB, bu yazılımların kendi sunucularına bilgi gönderebilmesi için Web Servis adı verilen ve yazılımların bilgi göndermesini sağlayan kapılar açıyor. Bu sayede yazılım firmaları, yazılımları bu web servislere göre entegre edip bilgi akışını sağlayabiliyorlar.

Örneğin e-reçete sistemi için web servis bulunmaktadır ve yazılımlar bu web servis aracılığı ile e-reçete bilgileri bakanlık sunucularına gönderilebilmektedir.

Şu anda doğal olarak İBYS sunucularına bilgi gönderebilen bir yazılım mevcut değil. Ancak mevcut yazılım firmaları bu entegrasyonu hızlı şekilde yapacaklardır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemi (İBYS) İçin İşyerleri Neler Yapmalıdır ?

İşyerlerinin İBYS’ye bilgi gönderebilmesi için öncelikle teknik olarak altyapılarının buna uygun olması gerekiyor. Bunun için ;

– İSG yazılımı kullanmayan işyerleri entegre olabilen iş sağlığı ve güvenliği yazılımı almalılar.
– İSG yazılımı kullanan işyerleri, yazılım firmalarından yazılımlarının bakanlık sunucularına entegre olmasını istemeliler.
– Tüm OSGB’ler bakanlığa entegre olabilen iş sağlığı ve güvenliği yazılımı almalılar.
– İşyeri hekimleri e-imza sahibi olmalılar..
– İş güvenliği uzmanları e-imza sahibi olmalılar.
– OSGB sorumlu müdürleri e-imza sahibi olmalılar.

Yazılım alanında altyapı oluşturan firmaların, bu yazılımı aktif şekilde kullanacak organizasyonu da yapması şart. Aksi durumda bu tür yazılımlar tam anlamıyla kullanılmadığında işe yaramaz hale gelmektedirler.

İBYS Yazılımı Fiyatları

iBYS Yazılımı yapan bir firma yoktur aslında, internette aratırken isg yönetim yazılımı ya da isg takip yazılımı şeklinde aratabilirsiniz. Bu şekilde karşınıza çıkan firmalar işinizi görecektir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, ibys yazılımı dediğimiz şey aslında bir isg takip yazılımının bakanlığa entegrasyonu yapılmış halidir. Bu bağlamda, piyasada kullanıcı başına lisans modeli ile satış yapan firmaların sayısı hiç de az değil, Fiyat aralıkları bizlerin araştırmasına göre kullanıcı başına aylık 49 TL’lerden başlıyor 80-100 Liralara kadar çıkıyor. Bazı firmalar yıllık bazda bir lisans bedeli talep ediyorlar, kullanıcı başına yıllık 150-350 TL arasında değişiyor. Kullanıcı sayısı arttıkça birim fiyat da aşağıya inebiliyor. Butik hizmet aldığınız yerlerde kullanıcı sayısına göre lisanslama modeli genelde tercih edilmiyor. Software as a Service mantığında, aylık sabit bir bakım/kira anlaşması yapılıyor ve bu anlaşma çerçevesinde ücretsiz olarak yazılımda her türlü değişikliği yaptırabiliyorsunuz ve yazılımı siz veya müşterileriniz açtığında , heryerde kendi firmanızın logolarını görüyorlar. Yazılım size özel oluyor. Bu gibi butik yazılımların da aylık bakım/kira bedelleri 750-1500 TL arasında oluyor, kullanıcı sayısının yıllar içinde artması durumunda fiyatta genelde bir değişiklik olmuyor. Sadece yıllık tefe/tüfe oranında artış gerçekleşiyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemi (İBYS) Yetkili Firmalar

Bakanlığın sitesinde belirtilen entegratör firmalardan alınır. Ancak bu yazının yazıldığı tarih itibarıyle liste halen daha boştur. Şuan bir çok firma bu konuda başvurularını tamamlamak için gayret göstermektedir. Piyasada paket olarak sunulan bir çok yazılım mevcuttur. Ancak bu yazılımlara işinizi uydurmakta zorlanıyorsanız, butik yazılım firmalarıyla çalışmanızda büyük fayda var.

 

 

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here