İSG 2019 Yeni Teşvikler

0
1468
İSG 2019 Yeni Teşvikler
İSG 2019 Yeni Teşvikler

2019 yılında iş sağlığı ve güvenliği sektöründe devletten yeni teşvikler yolda.

1 Ocak 2016-31 Aralık 2018 tarihleri arasında, on kişiden fazla işçinin çalıştığı çok tehlikeli sınıftaki işyerinde ölümlü veya sakatlanmayla sonuçlanan iş kazası yaşanmadıysa işveren üç yıl süreyle işsizlik sigortası primi ödemeyecek.

İSG devlet desteği kanunun kabul tarihi içinde olan 04.04.2015 tarihinden itibaren üç yıl içinde ölümlü veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazası meydana gelmeyen işyerlerinin; teşvikten üç yılı takip eden bir sonraki takvim yılı olan 2019 yılı Ocak ayı itibariyle yararlanmaya başlayacaklardır.

Cumhurbaşkanlığı, ikinci yüz günlük eylem planı kapsamında kadın, çocuk, engelli, yaşlı, şehit yakınları ve gaziler, istihdam, iş sağlığı ve güvenliği gibi birçok konuda yine vatandaşların hayatını kolaylaştıracak önemli adımlar atılacağını bildirdi. Konuyla ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre iş sağlığı ve güvenliği konusunda atılacak adımlar ise şunlar:

İş kazalarının önüne geçebilmek ve iş güvenliği bilincini yaygınlaştırmak amacıyla ölümlü ve sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazası yaşanmayan güvenli işyerlerine yüzde 50 prim desteği sağlanacak.

İş sağlığı ve güvenliği konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla 10 yeni üniversiteyle işbirliği yapılacak. Okul öncesinden yüksek öğretime kadar iş güvenliği konusunda farkındalık artırılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak “Genç İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi” düzenlenecek. 10 üniversiteyle yeni protokoller imzalanacak.
Okullarda İSG köşesi oluşturulacak ve ailelere “Güvenli Ev” rehberleri verilecek. Okullarda ve ailelerde iş sağlığı ve güvenliği bilinci aşılanacak bir “Güvenlik Kültürü” oluşturulması sağlanacak.

İş Sağlığı ve Güvenliği konularında farkındalığı artırmak amacıyla 3 mega kentte (İstanbul, Ankara, izmir) “Yüksekte Güvenli Çalış” kampanyası başlatılarak sempozyumlar düzenlenecek.

Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği’ne “Sağlık ve Güvenlik Şartları” eklenecek ve kuruluşlarla usul ve esaslar belirlenecek.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here