İşletmelere Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi

0
522

Türk Standartlar Enstitüsü (TSE) tarafından işletmelere yönelik “Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu” hazırlanmıştır. Kılavuzun hazırlık aşamasında Dünya Sağlık Örgütü, Sağlık Bakanlığı, Hıfzıssıhha Doktorları, Bilim Kurulu ve sektörün önde gelenlerinin görüşlerinden faydalanılmıştır.

 

Özellikle Sanayi İşletmelerinin alması gereken önlem ve kontrol prosedürleri hakkında bilgi veren kılavuz, sanayi işletmelerinde çalışanların, ziyaretçilerin, tedarikçilerin sağlığını gözetmektedir.

 

Tüm sanayi işletmelerinin kolaylıkla uygulayabileceği öneri ve prosedürleri içeren kılavuz tutarlı ve esnek bir yaklaşım ile hazırlanmıştır. Dolayısıyla gıda üretim tesisleri, demir-çelik tesisleri veya tekstil tesisleri için farklı öneriler bulunmaktadır. Covid-19 gibi pandemi durumlarında işletmelerin bu kurallara uyması önem arz etmektedir. Kurallara uyulması durumunda; salgının ülkemizde üretime olan etkisi azalarak yok olacak, sektörlerin pandemiye karşı dayanıklılıkları artacak ve dış talepte başlayan iyileşme ile işletmeler, Covid-19 sonrası dönemde rakiplerinin önüne geçeceklerdir.

 

TSE tarafından hazırlanan bu kılavuz ile salgın sonrasında da sanayi işletmelerinin güvenilir ve hijyenik üretim standartlarına uygunluğunun belgelendirilmesi sağlanmaya devam edilecektir. Sanayi tesisleri, kılavuzda yer alan standartları sağlıyor ve prosedürleri doğru bir şekilde uyguluyorlar ise güvenli üretim belgesi almak için TSE’ye başvurabileceklerdir. TSE, mevcut kontrol listesi ile başvuran işletmeleri denetleyecek ve denetimi geçenlere uluslararası bir kalite belgesi şeklinde “ Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi” verilecektir.

 

“Güvenli Üretim/Hizmet Belgesi” alınması kapsamında yapılması gereken çalışmalarla ilgili danışmanlık hizmetlerini  Efor OSGB’nin tecrübeli ve uzman ekibinden alarak, hızla ve güvenle sonuca ulaşabilirsiniz.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here