Takip Edin

İSG Duyuruları

Stres Yönetimi

Yayınlanma tarihi

-

stres yönetimi

Stres Yönetimi

Sebep ne olursa olsun işyeri stresi bir sorun olmaya devam ediyor.Düşük verimlilik, kazalarda artış ve maliyetlerde artışa neden olabilir.Bu sebeple işyerinde stres yönemini elinize almak çok önemli bir konudur.

Yöneticiler olarak stres belirtileri gösteren çalışanlara dikkat etmeniz gerekir. Ancak hiçbir çalışan aynı belirtileri göstermeyeceğinden, işiniz pek kolay değildir.

Stres Belirtileri

İş stresinin belirti ve semptomları kişiden kişiye değişir ve biri aşağıdaki belirtilerden bir veya daha fazla yaşanması ciddi bir stresin altında olduğunu göstermez bu hususta dikkatli olun. Yöneticilerin, stresle bağlantılı olabilecek davranış değişikliklerine dikkat etmesi önemlidir.

• Endişeli, sinirli veya depresif hissetmek
• İşe ilgi kaybı
• Uyku sorunları
• Yorgunluk
• Odaklanmada zorluk
• Kas gerginliği veya baş ağrısı
• Mide sorunları
• Asosyalleşme
• Alkol veya uyuşturucu kullanmak
• Kötü iş performansı

Stresi Azaltmak veya Önlemek İçin İpuçları

İşyerindeki stresin nedenleri büyük ölçüde değiştiğinden, bunu azaltma veya önleme stratejileri de değişmektedir. Etkili zaman yönetimi, daha az stresli bir yaşam için temel bir araçtır. Stresli çalışanların stresi azaltmaları ve daha üretken olmaları için aşağıdaki ipuçlarını uygulamaları stresi azaltma noktasında daha yardımcı olabilir;

• Her günü planla. Gününüzü planlamak, hayatınızı kontrol altında tutmanıza ve daha fazlasını başarmanıza yardımcı olabilir. En önemli görevleri en üste koyarak bir yapılacaklar listesi yazın. Çatışmaları ve son dakika telaşlarını en aza indirgemek için günlük aktivitelerinizin zamanlamasını yapın.
• Görevlerine öncelik ver. Zaman alıcı ancak göreceli olarak önemsiz görevler, gününüzü çok fazla tüketebilir. Görevlere öncelik vermek, zamanınızı ve enerjinizi sizin için gerçekten önemli olanlara harcamanızı sağlayacaktır.
• Gereksiz görevlere hayır deyin. Ek iş yapmaya karar vermeden önce hedeflerinizi ve zamanlamayı değerlendirin. Yapılacaklar listesi olsun ve arada bir göz atın.
• Kaliteli bir iş yapmak için ihtiyacınız olan zamanı ayırın. İlk işi doğru yapmak, önceden daha fazla zaman alabilir, ancak hatalar genellikle genel olarak daha fazla zaman alan düzeltmeler için harcanan zamanla sonuçlanır.
• Büyük, zaman alan görevleri daha küçük görevlere bölün. Hepsini bitirene kadar birkaç dakika boyunca üzerlerinde çalış.
• 10 dakikalık kuralı uygulayın. Her gün 10 dakika boyunca korkunç bir görev üzerinde çalışın. Başladıktan sonra, bitireceğinize inanın
• Vaktinizi nasıl harcadığınızı değerlendirin. Vaktinizi nasıl harcadığınızı belirlemek için üç gün boyunca yaptığınız her şeyin bir günlüğünü tutun. Daha akıllıca kullanılabilecek zamanı arayın.
• Büyük projeler için takviminizde zaman ayırın. Bu süre zarfında kapınızı kapatın ve telefonunuzu, çağrı cihazınızı ve e-postanızı kapatın.
• Çok uyuyun, sağlıklı bir diyet yapın ve düzenli olarak egzersiz yapın. Sağlıklı bir yaşam tarzı odak noktanızı ve konsantrasyonunuzu artırabilir; bu da işinizi daha kısa sürede tamamlayabilmeniz için verimliliğinizi artırır.
• Bir zaman yönetimi kursu alın. Eğer işvereniniz sürekli eğitim veriyorsa zaman yönetimi dersleri talep edin. Eğer işyerinizdeeğtimiler verilmiyorsa, yerel bir topluluk kolejinin, üniversitesinin veya topluluk eğitim programının olup olmadığını öğrenin.
• Gerektiğinde bir mola verin. Çok fazla stres, örgütlenme girişimlerinizi raydan çıkarabilir. Bir molaya ihtiyacınız olduğunda mutlaka molaya çıkın. Yürüyüşe çık. Dinlenmek ve enerji kazanmak güzel bir tatil yapın.
• Profesyonel yardım isteyin. Bu ipuçlarından herhangi birini denemek için düşünmekten fazla çekiniyorsanız, yardım isteme zamanı. Hayatın tamamen kontrolden çıktı mı? bu hususta stres yönetimi ile alakalı profesyonel destek alın.

İSG Duyuruları

İSG Kapsamında İşverenlerin Korona Virüsüne Karşı Yükümlülükleri

Yayınlanma tarihi

-

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun yanı sıra İş Kanunu ve Borçlar Kanunu gereği işverenlerin çalışanlarının sağlık ve güvenliğini sağlamak için gerekli tedbir alma, eğitimleri verme ve denetimleri yapma yükümlülükleri bulunmaktadır. İSG Mevzuatı “İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik”  ile korona virüs gibi salgın hastalıklarla ilgili işverenlerin yükümlülüklerini de belirlemektedir. 

Korona Virüsü Konusunda İşverenlerin Yapması Gerekenler 

  • Eğitim vermek: Çalışanlara, işyeri hekimi tarafından Korona Virüsü ile alakalı tedbir alıcı ve bilinçlendirici eğitim verilmesi gerekmektedir.
  • Risk Değerlendirme Raporu: İşyerlerinde Korona virüsüyle alakalı tehlike oluşturabilecek unsurlar yazılarak, tedbirler alınmalı ve uygulanmalıdır.
  • Acil Durum Eylem Planı: Acil durum eylem planına Korona virüsü için eklemeler yapılmalıdır. Virüse karşı önleyici tedbirlerin alınması sağlanarak, acil durumda müdahale ve tahliye yöntemleri bulunmalıdır. Ayrıca görevlendirilecek çalışanlar ve bu konuların işyeri bilgileri ile dokümante edilmiş başlıkları bulunmalıdır. İşyeri dışında acil durumda iletişime geçilecek hastane vb. kuruluşların iletişimleri belirtilerek acil durum eylem planına eklenmelidir.
  • Donanımlarının Sağlanması: Çalışanlara korona virüsünün bulaşmasını önlemek için İş Sağlığı ve Güvenliği donanımları sağlanmalıdır.
  • Uzaktan Çalışma Uygulamasının Hazırlanması: İşyerinde daimi bulunmak zorunluluğu olmayan çalışanlar için evden çalışma düzeninin kurulması gerekmektedir. İş seyahatleri ve toplantılar gibi toplu etkinliklerin azaltılması ve mümkün ise ertelenmesi gerekmektedir.

Devamını oku

İSG Duyuruları

ARAÇLARDA CEP TELEFONU KULLANIMI KAZA RİSKİNİ NASIL ARTIRIR?

Yayınlanma tarihi

-

Araçlarda Cep Telefonu Kullanımı Kaza Riskini Nasıl Artırır?

Cep telefonu kullanımı, acil durum iletişiminden, market rafındaki ürünlere kadar hayatımızın tüm alanlarına yayıldı. Pek çok zaman insanların boş zamanlarında cep telefonu araması yapmaktan başka vaktini neyle değerlendireceğine dair hiçbir fikri olmadığı görülüyor.
Bir telefon kullanıcısının yanında ya da kişisel olarak kendiniz bir cep telefonu kullanıyor olduğunuzda, telefon kullanımının ne kadar dikkat dağıtıcı bir unsur olduğunu göreceksiniz. Trafikte bulunduğunuz anda, araç ve gereçlerin kullanımında, caddede yürüyüş yaptığınızda, iş yerinizde çalışırken kullanılan cep telefonu kaza ve yaralanma riskini artırır.

Araştırmacılar distraksiyon düzeyini kandaki yüzde 8’lik alkol düzeyiyle karşılaştırmışlardır. Araştırma ayrıca araç kullanımı anında cep telefonuyla yapılan bir konuşmanın, bir yolcuyla sohbet etmekten daha dikkat dağıtıcı olduğunu göstermiştir.

Sürücülerin telefon görüşmesinin ilk iki dakikasında beklenmedik olaylara önemli ölçüde daha yavaş tepki verdiği ve telefon konuşmasının büyük bir kısmında çevrelerindeki trafik hareketlerinden habersiz oldukları gözlenmiştir.

Birçok ülkede telefon cihazı elde tutulmasa dahi seyir esnasında sürücünün telefon görüşmesi yapması yasaklanmıştır. Bu bize işin ciddiyetini anlamamız noktasında yardımcı olabilir ve elle tutulan bir cep telefonu olmadan dahi araç kullanımında riskin devam ettiğini gösterir. Araç kullanımında mutlaka bir telefon görüşmesi yapılması gerekiyorsa, bunun en iyi yolu aracın emniyet şeridine veya bir otoparka çekilmesidir.
Cep telefonları insanlar için harika bir kolaylık ve harika bir araç olabilir. Ancak bunların yanlış zamanda ve yanlış yerde kullanımı kesinlikle risk taşımaktadır. Bu, ekipman üzerinde çalışırken cep telefonlarının üretim alanlarında kullanılmasına izin vermememizin nedenlerinden biridir.

Bazı ülkelerde, araç kullanımı anında tüm cep telefonu kullanımı tamamen yasaklanmış durumdadır. Hatta araç kullanırken mesajlaştığı tespit edilen şoförlere  trafik cezalarının uygulandığı ülkeler bulunmaktadır.

Trafikte Telefon Kullanımı Cezası

Ülkemizde her yıl olduğu gibi bu yıl içinde trafik cezalarına bazı zamlar gelerek, yeni düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemelere göre seyir halinde iken cep telefonu ile konuşmak 73. madde gereğince yasaktır ve bu yasağı çiğneyen araç sürücülerine tam 92 TL ceza kesilir.

Araç kullanırken Üç Ana Tip Dikkat Dağıtıcı Vardır Bunlar;

• Görsel – Gözlerin yoldan ayırılması
• Manuel – Ellerin direksiyondan çekilmesi
• Bilişsel – Aklını başka düşüncelerle meşgul olması

Dikkatsiz sürüş, bir kişinin sürüş yaptığı birincil sürüş görevinden uzaklaşma ve çökme riskini artırma potansiyeline sahip bir kişi tarafından yürütülür. Bütün dikkat dağıtıcılar, sürücünün güvenliğini tehlikeye atsa da, en çok endişe verici olan sürücünün mesajlaşmasıdır.

Çünkü; araç kullanımı anında mesajlaşmak üç türden dikkat dağıtıcıyı da içerir.

Araç Kullanımı anında diğer dikkat dağıtıcı faaliyetler şunlardır:
• Cep telefonu kullanmak,
• Yemek ve içmek,
• Yolcularla konuşmak,
• Haritalar dahil olmak üzere okuma faaliyeti,
• Bir PDA veya navigasyon sistemi kullanmak,
• Video izlemek,
• Radyo istasyonu, CD veya Mp3 çaların değiştirilmesi.

 

Devamını oku

İSG Duyuruları

İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğ 2019

Yayınlanma tarihi

-

İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğinde Değişiklik (12 Mart 2019)

İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ 12 Mart 2019 Tarihli ve 30712 Sayılı Resmî Gazete’de yayınlandı.

Resmî Gazete

12 Mart 2019 SALI

Sayı : 30712

TEBLİĞ

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından:

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI TEBLİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ

MADDE 1 – 26/12/2012 tarihli ve 28509 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğinin Ek-1 İşyeri Tehlike Sınıfları Listesinde yer alan “08.11.06”, “28.30.16”, “47.24.01”, “47.25.01”, “47.26.01”, “47.54.90”, “47.62.03”, “47.81.02”, “47.81.05”, “47.81.90”, “47.89.05”, “52.29.01”, “56.10.18”, “88.91.01”, “88.99.08”, “93.29.02” satırları aşağıdaki şekilde değiştirilmiş; aynı listede yer alan “43.22.01”, “47.11.03”, “47.81.01”, “47.81.03”, “47.81.04”, “47.81.06”, “47.81.07”, “47.89.02”, “47.89.03”, “47.89.06”, “47.89.07”, “47.89.08”, “47.89.09”, “47.89.11”, “47.89.12”, “47.89.14”, “47.89.15”, “47.89.16”, “47.89.17” ve “56.10.05” satırları yürürlükten kaldırılmış; “23.99.09” satırından sonra gelmek üzere “23.99.10” satırı, “43.22.05” satırından sonra gelmek üzere “43.22.06” ve “43.22.07” satırları, “47.11.02” satırından sonra gelmek üzere “47.11.05” ve “47.11.99” satırları, “47.81.12” satırından sonra gelmek üzere “47.81.13” satırı, “47.89.19” satırından sonra gelmek üzere “47.89.20”, “47.89.21” ve “47.89.22” satırları, “56.10.19” satırından sonra gelmek üzere “56.10.20” ve “56.10.21” satırları, “85.59.15” satırından sonra gelmek üzere “85.59.16” satırı ile “86.90.16” satırından sonra gelmek üzere “86.90.17” satırı eklenmiştir.

MADDE 2 – Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Tebliğ hükümlerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı yürütür.

İşyeri Tehlike sınıflarının  listesine tam olarak  buradan ulaşabilirsiniz.

 

Devamını oku

Trending