Talaşsız İmalat Makineleri ve İş Kazaları Sebepleri

0
1329

Talaşsız İmalat Makineleri

1.Şahmerdanlarda meydana gelen iş kazalarının sebepleri

Mekanik çekiçler de denilen şahmerdanların iş kazalarına sebebiyet veren tehlikeli kısımları; korunmamış volanlar, kayış ve kasnaklar, merdaneler, halat ve tamburlar ile fırlayan parçalar, kavrama veya sıcak demir pullardır. Şahmerdanlarda meydana gelen iş kazalarının başlıca sebepleri; parça veya kıskacın ayağa düşmesi, pedala takılma, kaba, keskin veya sıcak parçalarla çalışırken, elin uygun şekilde korunmaması, kısa saplı oksit tabakası temizleyicilerinin kullanılması (yanıklara neden olur). Kıskaç sapları arasında el veya parmak sıkışması, uygunsuz kıskaç veya alet kullanılması, kalıplar arasına el veya kol kaptırılmasıdır.

2.Saç makaslarında meydana gelen iş kazalarının sebepleri

Bu tezgâhlardaki bıçakların bir kere harekete geçtikten sonra durdurulamaması ve bu özelliğin işçiler tarafından sık sık unutulması, saç makaslarında kesilecek parçanın genellikle tezgâhın üstüne konulduktan sonra elle sürülmesi saç makaslarındaki başlıca tehlikelerdir. Kesilen yüzeylerin bozuk olması nedeniyle meydana gelen kesikler.(Demir, E 2009)

3.Preslerde meydana gelen iş kazalarının sebepleri

Kazaların en sık görüldüğü tezgâhlar preslerdir. Bu tezgâhlardaki yaralanmalar, çok defa sürekli veya geçici iş göremezlikle sonuçlanmaktadır. Her vardiya başında ayak pedalları ve boşaltma mekanizması kontrol muayenesine tabi tutulmalıdır. Her tezgâhın operatörü tezgâhın gücünü bilmeli ve ona göre iş yapılmalıdır. Tezgâhın bakımı iyi yapılmalıdır. Tezgâh gövdesinde çatlaklık husule gelip gelmediği sık sık kontrol edilmelidir. Bütün kayışlar kasnaklar uygun şekilde korunmalıdır. Kavrama ve frenlerin durumu kontrol muayenesine tabi tutulmalıdır. İşe başlamadan önce emniyet tertibatı kontrol edilmelidir. Preslerde çift vuruşların sebepleri araştırılmalıdır. Aydınlatmaya dikkat edilmelidir. Çift el kumanda tertibatı olmalıdır. Çalışma anında parça fırlamasına karşı uygun siperler bulunmalıdır.

Türkiye’de Durum ve SSK İstatistikleri 

Türkiye’de 2014 yılı için bir veya daha fazla sigortalı işçi çalıştıran işyeri sayısı 1.679.990 sigortalı işçi sayısı ise 13.967.837’dir.

Türkiye’de durum SSK istatistiklerine göre 2006 yılında 79,027 iş kazası, 574 Meslek hastalığı vakası gerçekleşmiş ve bunların 1601’i ölümle sonuçlanmıştır. Aynı yıl kaybedilen iş günü sayısı: 1,895,235dir. Ülkemizde iyimser yaklaşımla İş kazaları ve meslek hastalıklarının toplam maliyeti 4 milyar TL. olacağı tahmin edilmektedir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasının yanında İş Kanunu ve Borçlar Kanunu gereği işverenlerin çalışanlarının sağlık ve güvenliğini sağlamak için zorunlu önlem alma, eğitimleri verme ve teftişleri yapma mükelleflikleri bulunmaktadır.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here