Yüksekte Çalışma Eğitimi

0
1689
Yüksekte Çalışma Eğitimi

Yüksekte Güvenli Çalışma Eğitimi

Yüksekte Çalışma Nedir ? 

Bina dış cephelerinin temizliği (çatı, duvar, cam vb.), Bina içi yüksek alan temizlikleri (tavan, aydınlatma, dolap üstleri vb.),Ekstra işler ( bayrak asma,inşaat sonrası temizlikler
vb.) gibi işler yüksekte çalışma yapılmaktadır. İSG’nin mutlaka uygulanması gerekli bir çalışma alanıdır. Yüksekte çalışma oldukça tehlikeli en küçük bir kazada bile oldukça büyük hasarlar verebilir. Bu bakımdan İSG yüksekte çalışma eğitimlerinin eksik olarak yapılması gerekmektedir. Düşüldüğünde yaralanma riski olan her nokta yüksektir. Kişinin bulunduğu referans seviyesinin üzerinde,sağlık ve güvenlik açısından tehlike oluşturabilecek durumda yapılan çalışma Yüksekte Çalışmadır.

Bir yıl içerisinde dünyada yaklaşık 4.7 milyon kişi düşme kazası geçirmektedir. Sonuç yaklaşık 148 milyon iş günü kayıp olmaktadır. SÜPERMEN değilseniz düşerken kendinizi durduramazsınız! Düşmeye başladığınızda vücudunuz ½ saniye içinde reaksiyon gösterir. Düşmeyi durdurucu ve düşmeyi önleyici teçhizatları doğru kullanırsanız yaralanmaktan hatta ölmekten kurtulabilirsiniz.

Yüksekte Çalışma Kuralları

Tırmanırken mutlaka merdivene tutunarak tırmanılmalıdır. Merdiven basamaklarına ortalayarak basılmalıdır. Eğimi en fazla 75 derece yani üst ucu ile yer arasındaki mesafe alt ucu ile duvar arasındaki mesafenin en fazla 4 katı olmalıdır. Merdivenden yanlara doğru aşırı şekilde uzanılmamalıdır. En üstteki iki basamağa çıkılmamalı, bunlar sadece elle tutunmak için kullanılmalıdır.Katlanır merdivenlerin ayakları tam olarak açılmalıdır.Merdivenler özel güvenlik önlemleri alınmadan buz ve karlı zeminlerde kullanılmamalıdır. Çivili veya kaymayan malzeme kullanarak merdivenin yeri sıkıca tuttuğundan emin olunmalıdır.Merdiven kullanılan alanda araç trafiği varsa uyarı işaretleri veya barikatlarla merdivenle çalışılacak alan koruma altına alınmalıdır.El merdivenleri bir kişiliktir. Bir merdivene birden fazla kişi tırmanmamalı ve aşırı yükleme yapılmamalıdır.Merdivenler kesinlikle yürüyüş zemini olarak yatay kullanılmamalıdır.

Hareketli Çalışma İskeleleri Ve Kaldırma Platformları

Yüksekte çalışma gerektiren uzun süreli boya-badana, elektrik armatür değişimi vb. merdiven kullanılamayan veya uzun sürecek işlerde sağlık ve güvenlik riski oluşturmayacak hareketli iskeleler veya kaldırma platformları kullanılmalıdır.Hareketli iskele ve kaldırma platformlarının çalışılacak alanlarının kenarlarında yüksekten düşme riskini engelleyici korkuluklar bulunmalıdır.Boru veya madeni iskeleler, statik elektriğe karşı uygun şekilde topraklanmış olmalıdır.İskelelerin tasarımı, kurulması, değiştirilmesi ve sökülmesi işlemleri mutlaka yetkili kişilere yaptırılmalıdır.Yapılan işlerde tüm çalışanların düşmeye karşı koruyucu ekipmanlar kullanması sağlanmalıdır.Tüm iskele ve platformlar güvenli bir yere bağlanmalı veya sabitlenmelidir.İskele tekerleklikleri kullanıma başlamadan önce fren koluyla sabitlenmelidir.İskele ve platformlara taşıma kapasitelerinin üzerinde yük yüklenmemelidir.İskele ve platformlara çıkabilmek için uygun merdiven sistemi kurulmuş olmalıdır.Üzerinde insan varken iskele kesinlikle hareket ettirilmemelidir.Dışarıdan hizmet alınacak bazı çalışmalarda iskele kurulması gereken durumlarda İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları yönetmeliği ile Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinde geçen takip ve kontrol şartları uygulanmalıdır.

Yüksekte Çalışma Amacıyla Forklift Kullanımı

Forklift ile yapılan yüksekte çalışma işlerinde mutlaka insan taşıma amacı ile üretilmiş yüksekte çalışma sepeti kullanılmalıdır.Sepetin forklift çatallarına doğru ve sağlam şekilde monte edildiğinden emin olunmalıdır.Forklift sepetlerinde zorunlu olmadıkça sadece bir kişi çalışmalıdır. Forklift sepetlerinde çalışacak kişiler emniyet kemeri ile kendilerini güvenli bir yere bağlamalıdır.Forklift sepetinde çalışan varken forklift hareket etmemelidir. Forklift sepet kapısının içeri doğru açılmasına dikkat edilmelidir.

Kişisel Koruyucu Donanım Kullanımı

Yüksekte çalışma işlerinde kullanılan makine ve ekipmanlara ek olarak paraşüt tipi emniyet kemeri, emniyet halatları, şok emici halatlar, emniyet kancaları, baret, güvenlik ağı gibi gerekli kişisel koruyucu donanımlar da amaçlarına uygun şekilde kullanılıyor olmalıdır.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here