Yüksekte Çalışma ve KKD

0
990

Yüksekte çalışma durumlarında düşmeye karşı korunabilecek kişisel koruyu donanımları kullanmak İş Sağlığı ve Güvenliği açısından son derece önemlidir.

Yüksekte Çalışma Kişisel Koruyucu Donanım nedir?

Yüksekte çalışma esnasında düşmeye karşı kişisel koruma sistemleri ve donanımlarının birçok çeşidi bulunmaktadır.  Bu donanımları kullanacak çalışanlar yüksek düzeyde eğitim almalı ve uygun bir şekilde gözetim altında tutulmalıdır.

  • Hareketi kısıtlayıcı sistemler ve donanımlar, kullanıcının çatı kenarı veya kırılgan yüzey gibi düşebileceği bir yere fiziksel olarak erişmesini önlemek amacıyla ayarlanabilen veya sabit uzunlukta bağlantı halatı içeren sistemlerdir.
  • Konumlandırma ya da çalışma konumlama sistemleri ve donanımları, düşmenin önlenmesi ya da sınırlandırılması amacıyla kullanıcının germe kuvveti altında veya askıda çalışmasını sağlar. Örnek olarak elektrik, telefon direği vb. üzerinde çalışanlar verilebilir.
  • İple erişim sistemlerinde, her biri güvenilir bir bağlantı noktasına sabitlenmiş biri çalışma halatı ve diğeri emniyet halatı olmak üzere iki ayrı halat kullanılır. Kullanıcının emniyet kemeri her iki halata da bağlanarak kullanıcının çalışma alanına ulaşması veya çalışma alanından ayrılması sağlanır, böylece düşme riski önlenir veya sınırlandırılır.
  • Düşmeyi durdurucu sistemler ve donanımlar, düşmenin kullanıcı üzerindeki etkisini sınırlandırır ve yere çarpmasını önler. Ankraj noktası, düşme mesafesinin sınırlandırılması için, ayak hizasından mümkün olduğunca yüksekte olmalı, donanımlar aşınma ve hasar yönünden düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Kişisel koruyucu donanımların kullanımında düşmeyi önleyen hareketi kısıtlayıcı sistemlerin, düşmenin mesafesi veya sonuçlarını sınırlandıran düşmeyi durdurucu sistemlere göre her zaman öncelikli olması sağlanmalıdır.

KKD Kullanımı

Düşmeye karşı kişisel koruyucu donanımları kullanan kişilerin aşağıda belirtilen hususları sağladığından emin olunmalıdır:

  • KKD’nin kusurlarını kontrol etmek için yetkin olmalı ve her kullanımdan önce bu kontrolleri yapmalıdır.
  • KKD’yi kullanmadan önce ürünle ilgili bilgi sağlayan dokümanları okuyup anlamalıdır.
  • Düşmeye karşı kişisel koruma sistemleri ve donanımların özel uygulamalara yönelik kullanımları konusunda uygun şekilde eğitim almış olmalı ve yetkinlikleri doğru şekilde değerlendirilmiş olmalıdır.
  • Sistemdeki bileşenlerin birbiri ile uyumlu olduğunu kontrol etmelidir.

Efor OSGB İstanbul; Tecrübeli İş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleriyle İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerinizde kaliteli ve güvenilir OSGB’dir. Efor OSGB ile Geleceğe GÜVENLE Bakın!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here